Doğal yollarla karaciğer temizliği: Karaciğeri en hızlı temizleyen 6 altın öneri!

Vücudun ana detoks organı olan karaciğerin vücuttaki görevleri hayati öneme sahip. fakat karaciğerin düzgün çalışması ise bizlere bağlı. Nasıl mı? Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğeri toksik maddelerden arındırmak için yapılabilecekleri sıraladı. İşte, karaciğeri temizlemenin 6 müthiş yolu!

KARACİĞERİ EN HIZLI NE TEMİZLER?

Karaciğer sağlığına ilişkin açıklamalardan bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, “Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkararak ve menülerinizde; soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere yer vererek bu detoksu başlatabilirsiniz” dedi.

Karaciğerin sağlıklı bir şekilde çalışmasının oldukça mühim olduğunu dile getiren Ok, vücudumuza giren her türlü besinin, ilaçtan toksik veya toksik olmayan maddelere kadar karaciğerden geçtiğini belirtti. Vücudun ihtiyacı olan pek çok hormonun düzenli çalışmasını sağlayan karaciğerin en önemli görevlerinden biri kan ile besinleri birbirinden ayırmak.

KARACİĞERİN GÖREVLERİ

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hande Selin Ok, karaciğerin önemini belirtmek için açıklamalarda bulundu:

“Protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler ve ilaçların vücutta işlem görmesine yardımcı olması ve kanın pıhtılaşmasında rol oynaması da karaciğerin görevleri arasındadır. Karaciğerimiz, vücuda giren toksik maddeleri emip bunların atılmasını da sağlarken, depolama görevini de yapar. Böylesine önemli görevleri olan, hayati organlarımızın başında gelen karaciğerimize de gözümüz gibi bakmamız gerekir. Karaciğerimizin saat gibi çalışması genel sağlığımız için çok önemlidir; ancak karaciğerimizi onun için riskli yiyecek, içeceklerle yorabiliriz, hasarlandırabiliriz. Karaciğerimiz nasıl vücudumuzu arındırıyorsa, karaciğerimizin de detoksa yani bir temizlenmeye ihtiyacı vardır.”

KARACİĞERİ TEMİZLEMENİN 6 ALTIN YOLU!

Karaciğerin temiz ve sağlıklı olup olmadığını anlamak için karaciğer fonksiyon testleri ile enzim değerlerine bakılması gerektiğini belirten uzman, karaciğer detoksu için 6 altın öneri ile geldi:

  • Rafine şeker ve trans yağ içeren hazır gıdaları hayatınızdan çıkarın.

  • Lahana, karnabahar, roka, maydanoz, kale, tere, ıspanak, havuç¸ gibi sebzelerin suyunu sıkarak (posaları ile beraber) tüketin. Zeytinyağı ile yapılmış sebze yemekleri, balık, salata, kuru baklagiller, turp, lahana, karalahana, brüksel lahanası, karnabahar, brokoli, roka, tere, kırmızı pancar, havuç, sarımsak karaciğer dostu besinlerdir.

  • Günlük ihtiyacınıza uygun bol miktarda su tüketin.

  • Soğan, sarımsak, enginar, domates, brokoli, zencefil, zerdeçal, roka ve balık gibi besinlere beslenmenizde muhakkak yer verin.

  • Deve dikeni karaciğerde biriken toksik maddeleri temizleme de yardımcıdır. Deve dikeni bitkisi, özellikle çay olarak daha sık kullanılır. 1 bardak kaynamış suya 1 tatlı kaşığı deve dikeni ekleyip süzerek içebilirsiniz veya içeren preparatları tüketebilirsiniz.

  • Omega-3, Selenyum, Glutatyon, C vitamini, E vitamini içeren antioksidan içerikli yiyecekler karaciğere faydalıdır ve bunlardan tüketmeye özen gösterin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir