Intel’in Lunar Lake serisi işlemcilerine ait ilk detaylar sızdırıldı

Intel, 4 Haziran 2024 – 7 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen Computex 2024 fuarında yeni jenerasyon Lunar Lake işlemci ailesini duyurmuştu. 2024’ün Ekim ayında kullanıcılarla buluşması beklenen Intel Core Ultra 200V serisiyle ilgili ilk detaylar sızdırıldı. İşte basına sızan bilgiler…

Lunar Lake, 9 farklı model ve bir Core 9 Ultra işlemci ile gelecek

Intel’in merakla beklenen yeni nesil işlemci ailesi Lunar Lake’e dair bilgiler sızdırıldı. Sızdırılan bilgilere göre, Lunar Lake ailesi dokuz farklı modelle karşımıza çıkacak ve bunlardan biri Core 9 Ultra olarak adlandırılacak.

Son olarak geçtiğimiz dönemde Core Ultra olarak adlandırılarak yeni yapay zeka odaklı modeller üreteceğini açıklayan Intel, Intel Core serisi işlemcilere göre çok daha güçlü günlük kullanım gücü ve yapay zeka işlem kapasitesi vadediyor.

Yeni nesil işlemcilerin en dikkat çekici özelliği, Intel’in yeni adlandırma şeması olan “Core Ultra” olacak. Bu yeni isimlendirme, Intel’in performans ve verimlilik odaklı işlemcilerini daha iyi ayırt etmeyi hedefliyor. Piyasaya sürülecek olan modellerden Core 9 Ultra, işlemci ailesinin amiral gemisi olacak ve en yüksek performans gerektiren uygulama ve işlemler için tasarlanacak.

Gelen sızıntılara göre, yeni nesil Ultra Lake serisi, performans ve enerji tüketimi arasında iyi bir denge kurarak giriş ve orta seviyesi cihazları hedefleyecek. Grafik işleme alanında Xe2-LPG mimarisini kullanan Battlemage GPU adlı yeni nesil Arc teknolojisi kullanılacak. Lunar Lake işlemciler yükseltilemeyen 16 GB veya 32 GB LPDDR5-8533 bellekle birlikte gelecek.

Core Ultra 5 226V’nin 17W taban gücü ve 30W maksimum turbo gücü sunacağı, performans çekirdeklerinin ise 4.5 GHz tavan hıza kadar çıkacağı sızdırılan bilgiler arasında… Serinin amiral gemisi Core Ultra 9 288V’nin ise 30W taban gücü, 5.1 GHz’e kadar çıkabilen performans çekirdekleri ve 48 TOPS kapasiteli bir NPU ile sınırları zorlaması bekleniyor.

Sizler yeni nesil Intel işlemciler hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir